Preot paroh Vasile Ghiorghiu

Preoți slujitori Martie 29, 2014

M-am născut la 2 Februarie 1977 ,din părinții Vasile și Eugenia ,în orașul Tg.Neamț, județul Neamț.

Am urmat cursurile Școlii Generale nr.2 din orașul Tg.Neamț între anii 1983-1991.

Apoi cursurile Seminarului Teologic “Veniamin Costache”,de la Mănăstirea Neamț, între anii 1991-1996.

Am continuat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă “D. Stăniloae” ,Iași-secția Pastorală, cursuri de zi ,între anii 1997-2001.Lucrarea de licență a avut ca temă “Sisteme filosofice hinduse “, la disciplina Istoria Religiilor,sub îndrumarea Pr. Prof. Dr.Nicolae Achimescu.

Între anii 2002-2003 am urmat cursurile de Studii Aprofundate la aceeași Facultate – Secția Teologie Practică .Lucrarea de dizertație a avut ca temă “Eclesiologia Sf.Ioan Gură de Aur “, disciplina Omiletică ,sub îndrumarea Pr. Prof.Costache Grigoraș.

În anul 2010 am absolvit cursurile pentru gradul II în preoție.

În 2014 am primit gradul I în preoție, cu lucrarea „Atitudinea Bisericii Ortodoxe față de prozelitismul sectar-creștin după evanghelie”, sub îndrumarea Preot Profesor Doctor Petraru Gheorghe, profesor la catedra de Misiologie și Ecumenism în cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” -Iași.

Sunt căsătorit din anul 2000 cu Ifrim Monica, și ea absolventă a aceleași Facultăți,  secția Asistență Socială, în prezent fiind profesoară de Religie ortodoxă la Liceul “Miron Costin”, Pașcani,județul Iași .Am trei copii, Vasile, Teodor și Nicolae, în vârstă de 14, 9 și respectiv 3ani.

Din anul 2001 îndeplinesc funcția de preot II până în anul 2005 ,apoi de preot paroh la Parohia “Sf. Voievozi”-sat Cozmești,Protopopiatul Pașcani.

În anul 2010 am fost hirotesit cu rangul preoțesc de iconom, de către Î.P.S Teofan Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.

Data hirotonire: 2001-05-06